Geçtiğimiz 5 yılda artan orman yangınları, hayvan dostlarımızın yaşam alanlarını kaybetmeleri ve ölmeleri bizi bu projeyi oluşturmaya yöneltti. Bitki örtüsüne katkıda bulunmak, çevremizi ağaçlandırmak ve daha yeşil bir yarın için 3 aşamadan oluşan bu projeyi hem yurtdışı kulüplerimizin hem de bölgemizdeki kulüplerin desteği ile daha da büyütmeyi planlamaktayız.

Projenin aşamaları şu şekildedir;

1- Tohum Bombası Yapımı Eğitim Videosu

Yapımı çok basit ve eğlenceli olan tohum bombalarımızın yapımını video çekerek eğitim olarak sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık. Türkçe anlatımı, ingilizce alt yazısı olan videomuzu interaktif bir şekilde daha fazla kulübe ve kişiye ulaştırmayı hedef aldık. Videomuza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

2- Tohum Bombası Eğitimi

Bu eğitimimizde tohum bombalarını hep birlikte yapmayı istemekteyiz. Öncesinde dünyamızdaki ormanlar ve yangınlar ile ilgili eğitmenimizin bilgi paylaşımından sonra hep birlikte evimizdeki atık kâğıt ve yediğimiz meyvelerin çekirdeklerinden tohum bombalarımızı hazırlayacağız.

3- Doğa Yürüyüşü

Yaptığımız tohum bombalarımızı pandemi sonrasında düzenleyeceğimiz doğa yürüyüşünde hep birlikte doğaya bırakacağız. Böylelikle çok daha yeşil, çok daha yaşanabilir bir gelecek yaratma şansı yakalayacağız.

 

Bugünden itibaren tohum bombası challenge başlatıyoruz. 31 Mart tarihine kadar bizler ile yaptığınız tohum bombalarının sayısını ve fotoğrafını paylaşmanızı istiyoruz. En çok tohum bombası yapan kişiye onun adına fidan bağışı yapacağız.

#rotagreen

 

1- Tohum Bombası Projesi: İzmir Ekonomi RAC ile gerçekleştiriyoruz. Tohum bombası yapımı hakkında bir video çekildi ve sosyal platformda paylaşıldı. 15 Şubat tarihinde eğitimimiz gerçekleştirilecek. Eğitim sonrasında atölye yapacağız. Pandemi sonrasında da yürüyüş ile tohum bombalarını doğaya atacağız.